Váš reklamní servis

ILUSTRACE NA TOMTO WEBU MŮŽETE MÍT NA TRIČKU, HRNÍČKU... Stačí napsat na náš e-mail. K perokresbě je možné doplnit nějaký text. Přidejte korespondenční adresu.

Hispano-Suiza

 © Miroslav Vomáčka

Autoveterán Hispano-Suiza, 8/2009, A2 - perokresba

 Hispano-Suiza Hispano-Suiza Hispano-Suiza

 Hispano-Suiza Hispano-Suiza Hispano-Suiza

Čerpáno z Wikipedia

Hispano - Suiza je tradiční španělský průmyslový podnik, dnes součást skupiny SAFRAN, která jej v roce 1968 převzala od skupiny SNECMA.
Hispano-Suiza je známa svou výrobou luxusních automobilů od začátku 20. století do druhé světové války a výrobou úspěšných a výkonných leteckých motorů. Firma se i v současnosti věnuje výrobě mechanických, hydraulických, elektronických a elektrických komponentů pro letecký průmysl.
Původní společnost s názvem Cía General de Coches y Automóviles E. La Cuadra S. en comandita založili v roce 1898 španělský admirál Emilio de la Cuadra a inženýr Carlos Vellino. V roce 1899 do společnosti přišel Švýcar Marc Birkigt. Pro firmu La Cuadra navrhl elektrický autobus a začal s konstrukcí spalovacího motoru. Nakonec vyvinul zcela nové typy osobních automobilů, pro které zkonstruoval podvozek, motor a převodové ústrojí. Firma však skončila v konkurzu a Birkigt se vrátil do Švýcarska.
Po finančních těžkostech firmy La Cuadra pozval bankéř Juan Castro Marca Birkigta v listopadu 1902 zpět do Španělska, aby zde pomohl s výrobou osobních automobilů. Nová firma byla nazvána J. Castro Fabrica Hispano-Suiza de automoviles.
I ta se však dostala do potíží a musela skončit. Birkigt společně s průmyslníkem Damianem Mateuem a Francisco Seixem 14. června 1904 založili v Barceloně společnost Hispano-Suiza, Fabrica des automoviles S.A. Spolumajitel Birkigt se stal hlavním konstruktérem.
Jméno firmy pochází z označení národnosti zakladatelů a hlavního konstruktéra a spolumajitele M. Birkigta: Hispano pro Španělsko a Suiza pro Švýcarsko. V logu firmy je také společně španělská a švýcarská vlajka.

Náhodný výběr perokreseb, kreseb a ilustrací na tomto webu

M. Budějovic...
Jawa 50 Pionýr
Jawa 50 Pion...
Bovington 179 FT-17
Bovington 17...
Otokar Březina
Otokar Březi...
MASH
Šibřinky
Kůň
Koník


Copyright © 1992 - 2019. All Rights Reserved.